SCHEDULES & DRAWS

29 January 2018 - Schedule not available yet

11 February 2018 - Schedule not available yet

15 April 2018 - Schedule not available yet

 

 

 

 

RESULTS

Local show results are available on Equestrian Entries

2017 Dressage Waitemata Championships Results
Champions List

2016 Dressage Waitemata Championships Results
Champions list

2015 Dressage Waitemata Championships Results
2015 Champions List

2014 Dressage Waitemata Champions Results

2013 Dressage Waitemata Championships Results

     
 
 
   

OTHER DATES OF INTEREST

20-22 October 2017 - Bay of Plenty Dressage Champs, Taupo
28-29 October 2017 - Dressage Central Districts Champs, Manfeild
8-10 December 2017 - Dressage Waitemata Champs, Woodhill Sands
16-17 December 2017 - Dressage Northland Champs, Whangarei
13-14 January 2018 - Dressage Taranaki Champs, Egmont Showgrounds
19-21 January 2018 - Auckland Manukau Dressage Champs & North Island Dressage Champs, Clevedon
27-28 January 2018- Dressage Waikato Dressage Champs, Taupo
15-18 February 2018 - Bates National Championships, Manfeild
13-18 March 2018 - Horse of the Year, Hastings 
21-22 April 2018 - National Dressage U25 Champs, Taupo 

2016/ 2017 MEMBERS ACCUMULATOR

PONY
Winner- Olivia Baker on Arosa Top Town
Runner Up- Charlotte Treneary on Blue Heaven

YOUNG RIDER
Winner- India Francis on RR Filthy Gorgeous
Runner Up- Stephanie Baker on NPE Daku

MASTERS
Winner- Judith Hayes on Amaethon Bassanio
Runner Up- Diana Sonerson on Anza BL

NON GRADED
Winner- Yvette Wilson on Tori
Runner Up- Chris Beach on Supernova BC

LEVEL 1- CN/C1
Winner- India Francis on RR Filthy Gorgeous
Runner Up- Olivia Baker on Arosa Top Town

LEVEL 1- OPEN
Winner- Judith Hayes on Amaethon Bassanio
Runner Up- Sarah Baker on Turkish Delight

LEVEL 2- CN/C1/C2
Winnner- Jody Paddy on Terralee Kezia
Runner Up- Megan Nancarrow on Whisky Mac

LEVEL 2- OPEN
Winner- Caroline Jones-Robinson on Karishma MMV
Runner Up- Renee Stephen on Chrialka Mode

LEVEL 3
Winner- Diana Sonerson on Anza BL
Runner Up- Jenny-Lee Jorgensen on River Park Alaric

LEVEL 4
Winner- Diana Sonerson on Anza BL
Runner Up- Amber Disley on Laurieston Gym Lee

LEVEL 5
Winner- Chris Beach on Showcase BC
Runner Up- Amber Disley on Laurieston Gym Lee

Level 6 - 9
Winnner- Ashley Caufield on Dublin Bay
Runner Up- Nicki Stone on Kabo Castenada

High Points over all levels- Judith Hayes on Amaethon Bassanio

VOLUNTEER OF THE YEAR - Stephanie Baker

   
 
 
         

National Links

Equestrian New Zealand
Equestrian New Zealand Facebook
Dressage New Zealand Facebook
Dressage NZ Bulletin

Local Links

Woodhill Sands
Warkworth Dressage
Auckland Manukau Dressage

Contact Us

About Us
Email Us
Dressage Waitemata Facebook
For scratchings call or text 027 291 7492

         
Dressage Waitemata 2016 - Designed by Designfold